pondělí 10. února 2014

STUDIE V ŠARLATOVÉ / PODPIS ČTYŘ

AUTOR: Sir Arthur Conan Doyle
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: A Study in Scarlet / The Sign of the Four
SÉRIE: Příběhy Sherlocka Holmese
DÍL: 1 + 2
POČET STRAN: 216

Detektiv Sherlock Holmes je nepochybně jeden z nejslavnějších detektivů světa. Příběhy o něm začaly vycházet v 19. století, ale stále zůstávají velice oblíbené. Na motivy Sherlocka Holmese vzniklo i několik televizních zpracování. Mezi mé nejoblíbenější patří seriály Sherlock a Elementary.

Studie v šarlatové je prvním příběhem Sherlocka Holmese. Doktor John H. Watson se vrací z Afghánistánu a hledá si levné bydlení. Při tom se seznámí se Sherlockem Holmesem, který ho zaujme svým zvláštním myšlením a nakonec spolu řeší kriminální případy.


Celá série  má dvě hlavní postavy – Johna Watsona a Sherlocka Holmese. Já mám oba ráda kvůli seriálu Sherlock od BBC, překvapilo mě ale, jak jsou v knize odlišní. Tedy především Sherlock Holmes je velice odlišný od toho seriálového – v knize není tak nepřístupný, zajímá se o lidi kolem sebe, nepůsobí tak chladně. Další díly možná ukážou, jaký vlastně je.

Příběh se odehrává v Londýně, což je příjemné místo, které nikoho nemůže urazit. Sherlock sdílí s Watsonem byt na 221B Baker Street, byt však není nijak výrazně popsán, proto nemusí být úplně jednoduché si ho představit. 
Oba případy čtenáře zaujmou svou odlišností od ostatních detektivek, jelikož Sherlock Holmes dokáže vraha určit během deseti minut. Následně je moc hezky popsáno, jak na všechno přišel, v čem se mýlil (pokud vůbec) a je popsán celý příběh od začátku do konce.

STUDIE V ŠARLATOVÉ
Sherlock Holmes se snaží vypátrat, kdo zabil Američana nalezeného v opuštěném domě. Muž byl otráven a na stěně je krví napsáno německé slovo Rache, tedy pomsta. 


Studie v šarlatové je úplně první příběh o Sherlocku Holmesovi. Nejhezčí momenty jsou při poznávání hlavních postav, jak se John snaží odhadnout Sherlocka. Zajímavé je jejich vzájemný respekt, který se objevuje prakticky i bez bližšího poznání obou mužů.Dedukce v případu je propracovaná, napsaná s lehkostí, autorovi to však muselo zabrat několik hodin práce. 

Ve studii v šarlatové je vložen příběh o Mormonech, který je sice zajímavý z hlediska jejich způsobu života, ale kompletně zpomaluje celý děj. Jde o zdlouhavé kapitoly, které mohly být lehce zkráceny. Nevyskytuje se v nich Holmes ani Watson, podle mého názoru je to chyba, protože právě tyhle dvě postavy mohou být tím, co čtenáře u příběhu drží. 

PODPIS ČTYŘ
Jednoho dne se v bytě Sherlocka a Johna objeví mladá blondýnka, která se snaží přijít na to, co se stalo s jejím otcem. Do všeho je zapleten poklad a příběh odehrávající se v Indii. 


Podpis čtyř je o něco lepší než Studie v šarlatové. Čtenář se setkává s krásnou blondýnkou Mary Morstan, do které se John ihned zamiluje. Právě ona představuje v příběhu velký problém, protože jen co se objeví na scéně, budete mít problém udržet pozornost na něco, kde se Mary není. Vývoj vztahu Mary a Johna je pomalý, není divu, jde o příběh z 19. století, bohužel zůstává zahalen mlhou a čtenáři si musí některé události domýšlet. Stejně jako Studie v šarlatové, i tohle je případ plný pomsty. Přesto je ale jiný než ten předcházející a stejně čtivý.

I když znám Sherlocka Holmese jen z televize, celá kniha mě moc bavila. Překvapilo mě, jak je seriál od BBC předělaný pro moderního diváka, který by jistě neocenil například příběh o Mormonech. Těším se, až se pustím do dalších příběhů Holmese a Watsona.

4 komentáře:

 1. Ja to akurát čítam, teda konkrétne som momentálne pri tých mormónoch a tiež ma to natoľko nebaví ako priamo Štúdie v červenom a tiež ma prekvapilo, nakoľko je od seriálového Sherlocka odlišný. Taký veselý... Uhm... hlasujem za Bena :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já taky radši Benedicta, ale originální předlohu respektuju.

   Vymazat
 2. Jj Sherlock v seriálu je o hodně přehnaný Sherlock, v knize nebývá až takový, ale mám ráda obě jeho verze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je škoda, já miluju toho seriálového!

   Vymazat

Těším se na váš komentář! :)