středa 14. května 2014

VE STÍNU ČERNÝCH PTÁKŮ

AUTOR: Cat Winters
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: In the Shadow of Blackbirds
POČET STRAN: 352

Cat Winters se o první světovou válku, respektive přímo rok 1918, začala zajímat už ve dvanácti letech. Všechno začalo jednou epizodou seriálu Věřte nevěřte, kde se řešila slavná fotografie s vílami od malých děvčat. Lidé té fotografii věřili kvůli zničující válce, která je tehdy provázela na každém kroku. Ve stínu černých ptáků je příběh propletený do tohoto temného období.

Píše se rok 1918, první světová válka postupně zabíjí tisíce mužů. Ale není to jen válka, která zabíjí. V té době je Španělská chřipka na vrcholu, udeřila rychle a  teď si bere lidi  po celém světě bez ohledu na věk. Zoufalí lidé hledají oporu ve spiritismu, nechávají se fotit s duchy svých milovaných a pořádají seance, kde se je snaží vyvolat. V téhle nešťastné době žije šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, právě se stěhuje k tetě do teplého San Diega, aby chřipce unikla. Jenže všudypřítomného strachu ze smrti a víře k okultismu si Mary v novém městě nemůže nevšimnout. Fotografie s duchy pořizuje i bratr jejího milovaného Stephena Julius, kterému Mary nevěří a považuje ho za podvodníka. Pak Mary Shelley zasáhne blesk a ona se začne cítit zvláštně – cítí chuť emocí a krátce poté ji navštíví duch mrtvého Stephena, prosí ji, aby ho zachránila před černými ptáky.

zdroj
Mary Shelley Blacková rozhodně na první pohled zaujme svým jménem, je totiž pojmenovaná po slavné spisovatelce, autorce Frankensteina. Mary je teprve šestnáct let, ale už se potýká s dospělými problémy. Matku nemá a otec je ve vězení kvůli radikálním názorům na válku. Navíc se Mary Shelley zajímá o svět elektřiny a moderních přístrojů, ráda rozebírá a opětovně skládá telefony, foťáky nebo třeba gramofony. Záliba obyčejně věnovaná mužským postavám se nádherně přenáší na hlavní hrdinku, autorka tak lehce stírá jeden ze stereotypů. 

Maryn přítel Stephen odešel bojovat do války, ze které se nemá nikdy vrátit. Po smrti Stephena se zničená Mary vydává ven do bouřky, (nečekaně) jí zasáhne blesk a ona na chvíli zemře, do svého těla se vrátí se zvláštní schopností. Nejenže teď cítí lidské emoce, ale také se jí začne zjevovat duch Stephena, který jí prosí, aby ho zachránila před hrozivými ptáky, kteří ho neustále zabíjejí. Mary se stůj co stůj snaží přijít na kloub tomu, jak Stephen vlastně zemřel, ale není tím posedlá a je jasně vidět, že i ona má z ducha často strach.

San Diego je teplé město, které by svou teplotou mělo chřipku odradit. Jenže i tady lidé umírají každý den, chrání se sice rouškou a jí snad jen cibulové a česnekové jídlo, stejně to nepomáhá. Obyvatelé hledají rozptýlení ve spiritismu. Pořádají seance, kde vyvolávají duchy a promlouvají s nimi, fotí se u profesionálních fotografů a čekají, zda se na vyvolaných snímcích objeví duch jejich milovaných. Jedním z těchto profesionálních fotografů je Stephenův bratr Julius, Mary Shelley mu ani trochu nevěří, protože Stephenovi často ubližoval. Jenže i slavný "lovec" podvodných okultistických fotografů přiznává, že u Julia nemůže najít ani malou známku podvodu, to je více než podivné.

zdroj
Čtivý příběh s jednoduchou linkou, kdy se Mary snaží přijít na kloub tomu, co se Stephenovi stalo, je protkána tajemstvím spiritismu a smrtící chřipkou, která nechce odejít. Ze začátku není zcela jasné, jak se kniha bude vyvíjet, promyšlené popisy a tajemná atmosféra však nutí číst dál. Příběh je od začátku do konce ponurý, ale není to žádný horor, kvůli kterému v noci neusnete. Kniha je zasazena do zajímavé první světové války (která má náhodou letos výročí), do období nových technologií a častého užívání opia. Cat Winters nádherně prolíná fikci s historií, navíc nenápadně stírá rozdíl v postavení muže a ženy. 

Já jsem si knihu pořídila na základě několika pozitivních recenzí a nelituji. Takhle ponurou, ale zároveň zábavnou a čtivou knihu, jsem v ruce dlouho nedržela. Musím přiznat, že příběhu pomáhá i výborné grafické zpracování – od obálky až k autentickým fotkám. Pokud se rádi příjemně bojíte, tahle kniha je tím pravým, po čem sáhnout.

DALŠÍ RECENZE: TADY (yours-fantasy.blogspot.cz); TADY (bastera.blogspot.cz)

8 komentářů:

 1. Zní to zajímavě,ale můj šálek čaje to není :).

  OdpovědětVymazat
 2. Jsem moc ráda, že se ti kniha líbila! :) Mě osobně opravdu mile překvapila, vůbec jsem nečekala, že mě tolik nadchne. :D A už teď se vážně těším na další knihu od autorky, pokud to bude v podobném duchu jako Ve stínu černých ptáků, vůbec se nebudu zlobit. :)
  A moc pěkná recenze! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! Já jsem se právě bála, že když se to všem líbí, tak mně se to líbit nebude, protože tak to mám vždycky. Taky se těším na další knihu :)

   Vymazat
 3. Miluju tuhle knížku, je úžasná! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Na tohle jsem četla nejednu pozitivní recenzi.. ach jo, zase budu švorc :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdybych nečetla recenze, tak jsem boháč. Smůla :D

   Vymazat

Těším se na váš komentář! :)