úterý 8. července 2014

NAPŮL ZLÝ*


AUTOR: Sally Green
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Half Bad
SÉRIE: Napůl živý
DÍL: 1/3
POČET STRAN: 368

Sally Green je anglická spisovatelka, která do světa literatury dostala díky své první knize Napůl zlý. První díl plánované trilogie vyšel v březnu 2014 a od té doby se práva na knihu prodala do mnoha zemí, autorka dokonce souhlasila se zfilmováním. Jednou z inspirací jí byly hory ve Walesu, které se taktéž objevují v příběhu.

Představte si svět, kde vedle sebe žijí obyčejní lidé a čarodějnice. Bílé čarodějnice mají být hodné a spravedlivé a Černé čarodějnice jsou nemilosrdné a musí být odstraněny. V tomhle světě žije Nathan – Poloviční kód, tedy napůl Bílý a napůl Černý čaroděj. Nathanův otec Marcus je nejobávanější Černý čaroděj v Británii, proto je život jeho syna velice komplikovaný. Nathana pro jistotu neustále sleduje Rada Bílých čarodějnic, která ho nakonec dá do opatrovnictví k Bílé čarodějnici, a chlapci nezbývá nic jiného než strávit většinu času v kleci.

Nathana poznáváme v okamžiku, kdy se pokouší z vězení uniknout. Poté co opět končí ve své kleci, se ve vzpomínkách vrací zpátky ve svém životě. Zhruba polovina knihy se tak stává úvodem do nového světa, který je na první pohled komplikovaný. Ve skutečnosti se jen Bílé čarodějnice snaží o vymýcení Černých čarodějnic představujících zlo, tedy i Nathana. Nathanův příběh zabírá více než polovinu knihy, jde většinou o povídání bez akce, ale čtenáři díky tomu porozumějí hlavnímu hrdinovi a jeho chování. Zajímavé jsou scény, kdy je Nathan často fyzicky a psychicky mučen, příběhu to přidává tajemnost, na kterou nejsou mnozí čtenáři young adult zvyklí.

V Napůl zlém se objevuje spousta postav, ale žádná není tak detailně popsána jako Nathan. Zajímavou linku představuje vztah Marcuse a matkou Nathana, protože zhruba do poloviny knihy není vůbec jasné, jestli Marcus ženu napadl, nebo zda měli romantický vztah. Paralelou k tomuto příběhu se stává láska Nathana k Bílé čarodějnici Annalise. Obě linky jsou sice v příběhu téměř nepodstatné, jde ovšem o příjemné vysvobození z jinak nudného popisu čarodějova života.

zdroj
Příběh se odehrává v Británii, ale stejně tak by se mohl odehrávat kdekoliv jinde na světě. Wales je zmíněn asi dvacetkrát, bohužel autorka nevěnovala moc času popisu, takže čtenář nemá šanci představit si, v jakém prostředí Nathan tak rád tráví svůj volný čas. Krátké kapitoly zajišťují, že příběh rychle plyne, ale dlouho není jasné, jaký cíl Sally Green sleduje. 

Napůl zlého považuji za nepříliš zdařilý úvod do série. Kromě poznávání hlavní postavy se nic neděje, nezachraňuje to ani akční konec. Sally Green se pokouší nalákat čtenáře na další díl, opět nepříliš povedeně, pro mnohé čtenáře tak zřejmě bude první díl zároveň poslední. Příběh snad ocení milovníci čarodějnic, problém je, že čarodějnice by měly čarovat, ale toho se v Napůl zlém nedočkáme. Nejpovedenější na knize je obálka, z jedné strany černá, na druhé straně totéž v bílém provedení, která krásně vystihuje rozdělení světa čarodějnic.

*Recenzi jsem napsala pro Děti noci.
DALŠÍ RECENZE NA NAPŮL ZLÉHO: TADY (www.schefikuvblog.eu)

8 komentářů:

 1. Pekná recenzia. :)
  Mne sa Polozlý páčil, aj keď áno miestami to strácalo akýsi šmrnc. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mě to má dobrý nápad, ale špatně, hodně špatně napsaný, což je škoda.

   Vymazat
 2. Hezká recenze. Já jsem Napůl zlý ještě nečetla, ale moc mě láká, i když poslední dobou vidím, že knihu ostatní hodnotí průměrem. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona je to taková průměrná kniha no, žádný zázrak :)

   Vymazat
 3. Recenze se ti povedla ^^ Kniha by mi měla přijít, tak doufám že z ní nebudu zklamaný :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad zklamaný nebudeš, ale pro jistotu bych od příběhu moc neočekávala :))

   Vymazat
 4. Hm... Asi tu knihu nebudu číst. :D Tvoje recenze sice nepůsobí nijak zvlášť záporně, ale podle informací, které jsem se z ní dočetla, si myslím, že se mi to nebude líbit, jop. Navíc jsem na to viděla spoustu negativních názorů, takže by to asi byla jen ztráta času. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechci tě od toho zbytečně odrazovat, ale ano, myslím si, že by se ti kniha líbila asi tolik jako mě (takže spíš nelíbila).

   Vymazat

Těším se na váš komentář! :)