středa 27. srpna 2014

LÉTO NA DRUHÝ POKUS

AUTOR: Morgan Matson
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Second Chance Summer
POČET STRAN: 400

Morgan Matson se u nás poprvé objevila s knihou Amy a Roger: Na cestě, kterou si oblíbili čtenáři po celém světě. Není divu, že se CooBoo rozhodlo vydat další knihy od mladé autorky. Tentokrát je to Léto na druhý pokus, příště to možná bude nejnovější kniha autorky s názvem Since You've Been Gone. 

Když se rodina Taylor Edwardsové dozví otřesné noviny, které mají změnit jejich životy navždy, rozhodnou se strávit své poslední společné léto na chatě u jezera, kde dřív trávilo každé léto. Jenže od té doby už uplynula spousta let a když Taylor odjížděla naposledy, bylo jí dvanáct a zklamala svou nejlepší kamarádku a první lásku. Teď se musí na místo vrátit, podívat se pravdě do očí a užít si poslední chvilky se svým tátou.

zdroj
Taylor ráda před svými problémy utíká, jenže tohle léto pro ní bude okamžik, kdy se bude muset všemu postavit čelem. Její sedmnácté narozeniny zkazila smutná zpráva o zdravotním stavu jejího otce, který má pokročilou rakovinu slinivky a podle doktorů mu zbývá pouze pár měsíců. Otec si nepřeje nic jiného, než strávit své poslední léto s rodinou v domku u jezera, kam dřív tak rádi jezdili. Taylor se k jezeru vrátit nechce, protože nemá chuť se loučit s otcem a je jí jasné, že setkání s bývalými přáteli pro ní taktéž nebude jednoduché. 

Když se otec rozhodne strávit své poslední léto se svou rodinou na chatě, čtenář očekává, že spolu rodina skutečně ten čas trávit bude. Místo toho děti pár dní pozorují otce při práci a nejsou si jistí, zda jsou tohle ty společné okamžiky, které si otec vyžádal. Všechny děti jsou donuceni najít si nějakou práci, aby se zabavili, najednou nikomu nezáleží, že se doma objevují pouze na jídlo. Nakonec jsou důležité právě ty běžné momenty strávené s nejbližšími, které bereme za samozřejmé, ale přitom se postupně vytrácejí, až z nich nic nezbude. Léto na druhý pokus není kniha o rodině, ale na chvíli se za ní pokouší vydávat.

Taylor před pěti lety udělala svým kamarádům něco, co si dodnes neodpustila a oni zřejmě neodpustili jí. Shledání s bývalou nejlepší kamarádkou a první láskou se proto odehrává velice chladně. Morgan Matson stejně jako v knize Amy a Roger pomalu odkrývá to velké tajemství, které Taylor znemožňuje užít si léto jako tehdy, když jí bylo dvanáct. Jenže problém je právě v tom, že Taylor bylo tak málo a stejně tak jejím přátelům, ovšem všichni z toho dělají velké drama a tak se čtenáři v hlavě rodí zběsilé nápady o tom, co se tehdy vlastně stalo. Tahle linie tedy může přinést velké zklamání. 

zdroj
Taylor vypráví o svém létě, všechny postavy a stránky příběhu má proto čtenář jen z jejího pohledu. Některé kapitoly jsou věnovány okamžikům před pěti lety, pomocí kterých autorka ukazuje Taylořinu minulost. V mnoha recenzích se objevuje srovnání Léta na druhý pokus s Poslední písní od Nicholase Sparkse. Jistá podobnost tu možná je, ale každá kniha se vydává jiným směrem a přináší docela jiný zážitek ze čtení. Obě knihy jsou hodně jemné a citlivé a u obou vám nakonec potečou slzy.

Přestože Léto na druhý pokus nepřináší nic nového a děj plyne pomalu, všechno působí velice uvěřitelně a já knihu odkládám nadšenější, než jak jsem se cítila po dočtení Amy a Rogera. Obě knihy Morgan Matson jsou správně letní a odpočinkové, jsem upřímně zvědavá, jestli je taková i její třetí kniha Since You've Been Gone. 

RECENZE NA KNIHU: TADY (vendeadreams.blogspot.cz); TADY (freckles-books.blogspot.cz); TADY (kacennnka.blogspot.cz)
DALŠÍ KNIHY MORGAN MATSON: Amy a Roger: Na cestě

5 komentářů:

 1. Kniha je opravdu krásná. Mě ubíhala hodně rychle a dost jsem se divila, když jsem narazila na konec. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Kniha mne mile překvapila, přečetla jsem ji rychle a určitě si od této autorky ještě něco přečtu :)

  OdpovědětVymazat
 3. Skoda ze uz ji tohle leto nestihnu, ale ona na me ten rok pocka :)

  OdpovědětVymazat
 4. Jupí, mám ji doma a už se moc těším. Škoda, že už končí léto, snad se k ní dostanu ještě než začne úplná zima :) Už teď to počasí stojí za prd..

  OdpovědětVymazat
 5. Pěkná recenze, knihu bych si taky chtěla přečíst. :))

  OdpovědětVymazat

Těším se na váš komentář! :)