pondělí 4. srpna 2014

MĚDĚNÝ JEZDEC | RE-READING

AUTOR: Paullina Simons
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Bronze Horseman
SÉRIE: Měděný jezdec
DÍL: 1/3
POČET STRAN: 616

Paullina Simons se narodila v Petrohradě, odkud v deseti letech emigrovala se svými rodiči do USA. Mezi její nejoblíbenější autory patří Steinbeck a Tolstoj. Napsala více než osm knih, ale známá je především díky Měděnému jezdci a jeho dalšími díly.

Taťána Metanovová žije v Leningradě už sedmnáct let, nikdy však nebyla připravená na život, který jí teď otvírá náruč. Válka zuřící v Evropě se postupně vkrádá do Ruska a ovlivňuje životy všech lidí. Mladá Táňa se první den války zamiluje do vojáka Alexandra, jenže netuší, že je vyvoleným její starší sestry Dáši. Aby neublížili Dáše, Taťána a Alexandr své city skrývají před světem a tajně se scházejí v pomalu umírajícím městě.

zdroj
Sedmnáctiletá Taťána žije v komunálním domě se svou rodinou. O jeden pokoj se dělí s rodiči, bratrem a sestrou, se kterou dokonce spí v jedné posteli. Její příběh začíná 22. června 1941, kdy Německo útočí na Sovětský svaz, začíná válka a je jen otázkou času, než budou ohroženy životy milionů lidí. Taťána se války nebojí, chce se jí postavit čelem. Hodné děvče, občas stále ještě naivní dítě, na začátku války potkává vojáka, od kterého nemůže odtrhnout oči. A on nemůže odtrhnout oči od ní. Když Táňa zjistí, že voják Alexandr je nový přítel její sestry Dáši, srdce se jí láme na malé kousíčky. Od té chvíle žije Taťána ve lži. Alexandra se vzdát nedokáže, ale nechce ublížit své jediné sestře, která muže miluje. Její činy jsou pochopitelné, ovšem trhají srdce, jak jí, tak čtenářům.
"Polož si tři otázky, Taťáno Metanovová, a dozvíš se, kdo jsi. Zeptej se: v co věřím? V co doufám? A hlavně: co miluji?" 
Voják Alexandr s tajemnou a smutnou minulostí si život užívá do té doby, než poprvé uvidí Taťánu. Zhruba v tom okamžiku se pro ní všeho vzdává, je ochotný pro ní udělat cokoliv. Stejně jako Taťána se i čtenáři do Alexandra téměř ihned zamilují. Jeho majetnické sklony, žárlivost a občasná bezcitnost se pak dají velice lehce prominout. Postavy předstírají, že se mezi nimi nic neděje, podvádějí své nejbližší a schovávají se před zraky okolního světa, jen aby spolu mohli strávit pár okamžiků. Příběh ukazuje, že láska na první pohled existuje a má neskutečnou sílu.

Měděný jezdec není jen příběh o lásce, popisuje strašný život během války. V ohrožení jsou nejen životy vojáků, ale také civilistů žijících daleko od fronty. Přestože se kniha zaměřuje především na rodinu Metanovovu, čtenáři v pozadí vidí i bídné životy ostatních. Lidé nedostávají jídlo, umírají na nemoci a všeho je nedostatek. Velká část knihy se věnuje právě období, kdy jsou lidé ve městě otupeni hladem a kvůli tomu nedokážou cítit bolest, když jim zemře někdo blízký.

Emotivní příběh vás donutí prožít všechny možné emoce, od smutku a strachu až po radost. Od začátku do konce se budete cítit převážně smutně, příběh vám několikrát zlomí srdce a na poslední straně vám ho vyrve z hrudi. Jedinou útěchou jsou další dva díly. Kdybych musela až do konce života číst pouze jednu knihu, vybrala bych si právě Měděného jezdce, protože věřím, že kdybych ho teď začala číst znovu, bavil by mě stejně jako při prvním a druhém čtení. K téhle knize se mohu vždycky vrátit a prožívat všechny emoce stále dokola.

DALŠÍ RECENZE NA MĚDĚNÉHO JEZDCE: TADY (laurdes.cz); TADY (freckles-books.blogspot.cz) 
POKRAČOVÁNÍ SÉRIE: Taťána a Alexandr, Letní zahrada

4 komentáře:

 1. Knižku jsem četla na začátku července a bylo to vážně něco. Nejlepší kniha co jsem snad kdy četla :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mám radost, je to moje asi úplně nejoblíbenější kniha :))

   Vymazat
 2. Musim si ji konecne precist poprve! :)

  OdpovědětVymazat

Těším se na váš komentář! :)