středa 3. září 2014

ASYLUM - ÚSTAV PRO DUŠEVNĚ CHORÉ*

AUTOR: Madeleine Roux
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Asylum
SÉRIE: Asylum
DÍL: 1/2
POČET STRAN: 304

Madeleine Roux se narodila v Minnesotě a absolvovala Beloit College v oboru psaní a herectví. Velký úspěch zažila po založení experimentálního blogu Allison Hewitt Is Trapped, který se rychle rozšířil po blogosféře. Nedávno také vyšlo pokračování Asyla s názvem Sanctum. 

Daniel Crawford přijíždí do New Hampshire, aby zde strávil pět týdnů na letních kurzech. Jeho nová škola a dočasné bydliště se nacházejí v prostorech bývalého blázince a tahle skutečnost se postupně vkrádá do myslí studentů. Daniel a jeho noví přátelé se snaží zjistit víc o historii ústavu, ale události jsou čím dál podivnější a ukazuje se, že kamarádi se na území bývalého ústavu neocitli jen tak bez důvodu.

Dan je na své staré škole považován za šprta, ale v přípravce pro nadané v New Hampshire může zapadnout a být jen dalším člověkem, co se rád učí. Okamžitě se seznamuje s talentovanou Abby, jejímž koníčkem je kreslení, a Jordanem, jehož rodiče si myslí, že jejich syn se právě nachází někde úplně jinde. Daniel ví, že jeho nová škola sídlí v budově bývalého ústavu pro duševně choré, přesto ho překvapí, jak ponuře budova vypadá a jaký hrozný pocit z ní má. Velice brzy se Dan, Abby a Jordan vydávají do uzavřeného křídla budovy, kam je vstup zakázán, a snaží se odhalit tajemství ústavu.

American Horror Story: Asylum
Daniel trpí mírnou disociační poruchou a často mívá výpadky paměti. Po nástupu do školy se jeho porucha ještě zhorší, Dan navíc začne mít vidiny, ve kterých se stává ředitelem blázince a zkouší na nemocných pacientech všemožné experimenty. Madeleine Roux se tím snaží odhalit některé souvislosti, na které by Dan a jeho kamarádi jinak nepřišli. Tohle všechno má zřejmě působit záhadně, ve skutečnosti je to nepromyšlené a rozhodně to nenahání strach tak, jak si autorka zřejmě představuje.

Temná obálka knihy slibuje hororový příběh s psychologickým podtextem. Stránky rychle utíkají, ale některé věci nedávají smysl. Od toho je tu Dan, který si souvislosti uvědomuje, i když z příběhu nevyplývají. Celá kniha proto působí nepropracovaně. Chybí jakákoliv psychologie postav, která by čtenáři přiblížila charakter alespoň třech hlavních hrdinů. Krátké kapitoly sice přidávají na čtivosti, jenže popisu se autorka moc nevěnuje a je třeba zapojit spoustu fantazie, aby si čtenář dokázal představit místa, která mají působit strašidelně.

Příběh míří na vyšší věkové skupiny, než pro které je skutečně vhodný. Patnáctiletý kluk se při čtení Asyla bát nebude, navíc nejspíš protočí oči nad citlivostí hlavního hrdiny. Pokud od příběhu čekáte, že vám bude po zádech běhat mráz, tohle není to pravé čtení. Nicméně pokud chcete průměrnou duchařinu, Asylum je to pravé. V knize jsou navíc vloženy staře vypadající fotografie navozující tajemno, a stávají se tak pěkným zpestřením při čtení.

*Recenzi jsem napsala pro web Děti noci.
DALŠÍ RECENZE NA ASYLUM: TADY (fantasy-maka.blogspot.cz)

4 komentáře:

 1. Knihu samozřejmě znám, ale nečetla jsem. Už pro to, že to bylo hrozné Bum a potom proto, že to má samé negativní, nebo průměrné hodnocení. Asylum opravdu zklamalo a viděla jsem jen jedinou pozitivní recenze. Krásně napsaná. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem se na knihu moc těšila, ale potom to bohužel bylo velké zklamání. Je to škoda.

   Vymazat
 2. Přiznávám, že tahle knížka mě láká víc formou než obsahem. V noci svítící obálka je parádní nápad, fotografie budou určitě také skvělé...jen ten příběh sám by mi, obávám se, moc nesedl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obálka je nádherná, vnitřek knihy taktéž. Problém je skutečně ten příběh, já si už další díl nejspíš nepřečtu :/

   Vymazat

Těším se na váš komentář! :)