středa 12. listopadu 2014

VOLÁNÍ NETVORA, SPALOVAČ MRTVOL, SMĚŠNÉ LÁSKY | NEZRECENZOVANÉ KNIHY

VOLÁNÍ NETVORA
Americký autor žijící v Británii Patrick Ness se proslavil především svou dystopickou trilogií Chaos. Volání netvora napsal na námět Siobhan Dowdové, která v roce 2007 zemřela na rakovinu. Kniha je doplněna ilustracemi výtvarníka Jima Kaye. 
Třináctiletý Conor prožívá nejhorší okamžiky svého života. Jeho maminka je vážně nemocná, spolužáci ho šikanují, s tátou už několik týdnu nemluvil a navíc je nucen poslouchat svojí protivnou babičku. Conorovi se navíc do snů začne vkrádat netvor, který chce malému chlapci vyprávět tři příběhy, a na oplátku chce také jeden slyšet. Conor se tak postupně dozvídá, že vše není takové, jak se na první pohled zdá. 

Přestože Conor je pouze malý kluk, jehož postava není propracovaná tak, jak je čtenář zvyklý z jiných knih, každý s ním bude soucítit. Jeho život se dokáže dostat pod kůži a zůstat tam. Po celou dobu však není tak úplně jasné, že se chlapec ohledně nemoci své matky cítí, občas se dokonce zdá, že si neuvědomuje, co přesně se děje. Konec však ukáže všechny tajné myšlenky chlapce a jeho pohled na celou záležitost.
Volání netvora nepřináší strašidelný příběh, jak se možná na první pohled zdá, ale temné a strašidelné pravdy, kterým se lidé nechtějí postavit, které odsouvají do pozadí, a čekají, až zmizí. Jenže to se většinou nestane. I malý Conor se musí pravdě podívat do očí, postavit se svému největšímu strachu, a nechat ho jít. Kniha vás na konci nechá smutné, citově vyždímané.
HODNOCENÍ: 4/5

SPALOVAČ MRTVOL
Český spisovatel Ladislav Fuks se ve svých knihách zabýval především tematikou druhé světové války, holokaustu a tématem člověka, který je ohrožován nesvobodou. Kromě hororové novely s názvem Spalovač mrtvol napsal třeba psychologický román Pan Theodor Mundstock.
Příběh odehrávající se před druhou světovou válkou, kdy došlo k záboru Sudet a německý nacismus si pomalu hledal cestu do životů lidí. Hlavní postava, pan Koprfkingl, se pomalu nechává nacistickými názory zlákat a ovlivňuje tím životy své blízké rodiny. 

Ponurý příběh o panu Kopfrkinglovi, který nemá žádné vlastní názory, snadno se nechává zlákat nacistickou propagandou a podle toho se potom jeho život vyvíjí. Tragičnost tohoto příběhu není pouze na konci, pozorný čtenář si jí bude všímat už od začátku. Spalovač mrtvol pro mě nebyl zrovna příjemným čtením, nicméně výstižně ukazuje, co se v době před druhou světovou válkou dělo a jak lidé pomalu propadali nacismu a všem nastávajícím hrůzám, to se mi líbí. 
HODNOCENÍ: 4/5

SMĚŠNÉ LÁSKY
Milan Kundera je česko-francouzský spisovatel. Narodil se v Čechách, ale od roku 1975 žije ve Francii a svá díla píše ve francouzštině. Kromě Směšných lásek je známá také jeho kniha Nesnesitelná lehkost bytí, Žert nebo třeba Nesmrtelnost. 
Několik rozdílných příběhů, které spojuje tematika lásky.

Milan Kundera se dívá na několik různých párů a na jejich romantické vztahy. V krátkých povídkách dokáže ukázat psychologický profil postav mnohem lépe, než někteří autoři v celé knize. Příběhy jednotlivých postav jdou do hloubky, nejsou pouze povrchně ukázány. Kundera si naprosto skvěle hraje s postavami, které by z papíru klidně mohly najednou vystoupit, jak realisticky působí. Mně se nejvíc líbily povídky Nikdo se nebude smát a Falešný autostop. Směšné lásky jsou mé první setkání s tímhle světoznámým autorem a jsem rozhodnuta si nenechat ujít ani další jeho knihy.
HODNOCENÍ: 4/5

4 komentáře:

 1. O Volání netvora jsem už tolikrát řekla, že si ho potřebuji přečíst, že už jsem přestala počítat. Asi je načase to skutečně udělat :D
  Spalovač mrtvol se mi "líbil". Rozhodně jeden z těch lepších kousků maturitní četby.
  Od Kundery jsem četla Žert (dvakrát) a ten se mi líbil a Nesnesitelnou lehkost bytí, ale ta se mi nelíbila (přepokládám, že proto, že jsem to nepochopila...)
  Pěkné minirecenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Volání netvora je skutečně moc dobré a navíc se dá sehnat za tak směšnou cenu, že jsem si ho prostě pořídit musela :D
   Díky! :)

   Vymazat
 2. Voláni netvora by som si strašne chcela prečítať :)

  OdpovědětVymazat
 3. Mě celkem láká Volání netvora. Vypadá to dobře a recenze taky není špatná :D Asi si ji pořídím! :)

  OdpovědětVymazat

Těším se na váš komentář! :)