pátek 9. ledna 2015

CO DĚLAT PŘI POSLOUCHÁNÍ AUDIOKNIH

Audioknihy jsou pro mě novinkou, na kterou jsem si tak úplně nezvykla. Zatím
Mám pocit, že na poslouchání nikdy není ten správný okamžik, nikdy na to není čas. Přitom v životě každého z nás jsou momenty, kdy místo myšlení na blbosti můžeme poslouchat právě audioknihy. Pokusila jsem se dát dohromady seznam činností, při kterých se dá mluvené slovo zvládnout vnímat.

DLOUHÁ PROCHÁZKA / BĚHÁNÍ
zdroj
Pokud rádi chodíte na dlouhé procházky o samotě nebo třeba se psem, poslouchání audioknihy není vůbec špatný nápad. Teď je na to trochu zima, takže já budu čekat na jaro, kdy se budu stresovat maturitou. S běháním je to podobné. Já dokážu uběhnout maximálně dva kilometry a jsem mrtvá, věřím ale, že nadšení sportovci, kteří uběhnout kilometrů klidně dvacet, u toho dokáží zdolat i velkou část příběhu.

KREATIVNÍ ČINNOST
Teď je ten správný okamžik vytáhnout ty Destrukční deníky, které jste si všichni museli pořídit. Můžete ale zkusit i jiné kreativní činnosti. Třeba vybarvování mandal, kreslení, pletení (pokud to umíte, jinak se u toho budete vztekat).

zdroj
Uklízení nesnáším. Je to nudná činnost, které se člověk prostě nemůže vyhnout. Proč si jí ale nezpříjemnit nějakou pěkným příběhem? Sledování filmů a seriálu při žehlení můžete občas nahradit poslechem audioknihy. Dokonce i hukot vysavače by se tím určitě dal ztlumit. 

PROJÍŽDĚNÍ INTERNETU
Musíte projíždět spíš ty hloupé stránky plné obrázků, kde nemusíte na nic myslet. Takže třeba pinterest, tumblr, we heart it, co nosí celebrity, co dělají celebrity, fashion blogy, vždyť to znáte.

VE VANĚ
Taky rádi chodíte do vany s knihou, ale srdce vám neustále buší, protože se bojíte, že vám kniha spadne do vody? Audioknihy tenhle problém krásně vyřešily. Zatímco se budete hodinu louhovat ve své vlastní špíně, můžete při tom poslouchat a odpočívat. Doplnila bych to čajem, nějakou sladkostí a máte o zábavu postaráno.

DLOUHÁ CESTA AUTEM / AUTOBUSEM / VLAKEM
Já řídit neumím a ani často nejezdím nikam daleko sama, jsem si ovšem jistá, že mnoho z vás musí třeba každý den dojíždět daleko do práce nebo do školy. Roadtrip jsem nikdy nepodnikla, ale na tak dlouhé cestě bych určitě neváhala sáhnout po dobré audioknize.

VAŘENÍ
Tenhle bod není pro vás, pokud umíte uvařit pouze vajíčka na dvacet způsobů  (jako já) (a všechny způsoby jsou do pěti minut hotové). Jestli ale připravujete složitý oběd, který vyžaduje vaši neustálou přítomnost v kuchyni, můžete si čas zkrátit poslechem.

HRANÍ VIDEOHER
Pokud rádi hrajete auta na playstationu nebo střílečky na počítači, není problém při tom poslouchat nějaký příběh. Nicméně pokud jste u toho agresivní nebo hrajete ještě s někým, asi si ty audioknihy nechte na někdy jindy.
zdroj

SKLÁDÁNÍ PUZZLE / JINÉ KONÍČKY, U KTERÝCH NEMUSÍTE MYSLET
Nejsem si jistá, kolik lidí má v dnešní době čas skládat puzzle, nebo zda to vůbec ještě někoho baví. Já sama jsem na to nikdy nebyla. Moje kamarádka ale skládala takové ty hodně složité, nad kterými seděla třeba dvě hodiny a za tu dobu se jí podařilo přidat tři puzzlíky. Za tu samou dobu můžete mít třetinu audioknihy za sebou.

VÁLENÍ SE V POSTELI
Poslední bod, trochu sporný. Já totiž když vlezu do postele, většinou se mi za deset minut začnou zavírat oči a do dvaceti minut jsem tuhá. Je jedno, jestli jdou dvě hodiny odpoledne nebo deset večer. Ti z vás, kteří dokáží jen tak relaxovat s otevřenýma očima, můžou tenhle bod zkusit. Hodně štěstí.

Takže teď si jen někde musím vyčlenit sedmnáct hodin na audioknihu Zmizelá, kterou jsem už dávno měla mít zrecenzovanou. Jsem v klidu.

Posloucháte audioknihy? Které byste doporučili? A co děláte při jejich poslouchání? :)

23 komentářů:

 1. Moc hezký článek. U většiny bodů bych audio knihu poslouchat zvládla, jen u toho hraní počítačových her ne.

  OdpovědětVymazat
 2. Ešte som nemala tú česť s audioknihou, no čo lepšie sa dá robiť pri knihe ako čítať ju? Asi by som si k nahrávke zobrala aj knihu a išla spolu s ňou :D Ale myslím, že pri tom cestovaní je to lepšie bez nej a ide to aj samotné :D Veľmi pekný článok :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ja som doteraz počúvala audioknihy len pri varení a umývaní riadu. Ten čas potom ubehne oveľa rýchlejšie a na konci, keď pozerám, koľko som toho vlastne vypočula, sa mi ani nezdá, že to varenie trvalo tak dlho :)

  OdpovědětVymazat
 4. Já je poslouchám buď při relaxu ve vaně, ale častěji před usínáním (nebo i při usínání občas :D).

  OdpovědětVymazat
 5. Moc hezký článek. Já zatím poslechla jen jednu audioknihu, když jsem cestovala - a to mohu velice doporučit.. Ale chtěla bych slyšet i další, jen si vždycky řeknu: "Teď není vhodná doba." nebo "Teď se nemůžu soustředit." a tak to zůstává už několik let. Ale myslím, že díky tvému článku si konečně zase nějakou poslechnu! :)

  http://alittlepieceofbooks.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 6. Audioknihy neposlouchám. Prostě nemůžu. Neudržím pozornost. (Mám jednu, kterou čte Tom Hiddleston. Pořád neudržím pozornost.) U většiny činností, co jsi zmínila, mi mozek jednoduše odpluje jinam. Cestování v autobuse? Když nečtu, tak bez šance. Ležení v posteli? Kolikrát se nedokážu soustředit ani na knížku, co mám otevřenou. Puzzle? U toho jsem vymyslela už pěkných pár námětů na psaní.
  Popravdě závidím všem, co umí audioknihy poslouchat. Já o tu schopnost přišla někdy v deseti letech, když jsem pomalu přestávala poslouchat kazety s Hurvínkem... =D

  OdpovědětVymazat
 7. To jsou super rady ale... jo, možná bych mohla začít audio knihy poslouchat. A třeba právě teď, jdu něco stáhnout... ale ne, mám přece tolik tištěných knih. To je můj problém. Vžycky dám přednost tištěné knize před tou audio... a pak na audio knihu nezbude čas. I když vlastně zabere míň času, protože u toho mohu dělat něco jiného. Ale tvůj seznam je super, jednou, až se konečně překecám si něco pustit, tak se tim budu inspirovat. :)

  OdpovědětVymazat
 8. Prvú audioknihu som skúsila počúvať asi pred týždňom a vyšlo to prekvapivo skvelo! :) Ja som robila náramok z gumičiek a aby som využila čas, pustila som si ľahkú, dievčenskú audioknihu s milým príbehom a už skoro končím :). Myslím však, že pri hraní hier by som ich nepočúvala, pretože sa do videohry vžijem a buď by sa mi to miešalo alebo by som nevenovala pozornosť jednému či druhému. A vo vlakoch je to dobrý nápad, keď je už tma, ja vždy "rage-ujem", že si nemôžem čítať.. a voilá! Vďaka za super rady, článok a väčšiu motiváciu pustiť sa do audiokníh :)

  OdpovědětVymazat
 9. Zatím jsem poslouchala jen Doktora Proktora (měl asi 4 hodiny). Vždycky jsem si sedla k počítači, pustila si ho a odpočívala (v posteli totiž taky usínám). A když jsem dělala něco jiného, tak jsem se přestala soustředit. A pak jsempřed Vánoci u balení dárků poslouchala Smolu. A to bylo super!

  OdpovědětVymazat
 10. Audioknihy neposlouchám, nicméně doufám, že se k tomu někdy dostanu. Jen si přesně nedokážu představit kdy a jak je poslouchat. Ke knížce se většinou dostanu večer a lehám si s ní do postele. Kdybych si lehla s audioknihou do postele, asi bych toho moc nenaposlouchala :D Tak jako tak, u některých zmíněných věcí bych si to čtení dokázala představit hned.

  (A palec nahoru za úžasné gify. Pobavila jsem se :D)

  OdpovědětVymazat
 11. Skvělý článek, nejvíc by se mi poslouchání audioknih asi hodilo k běhání, protože si stejně pouštím písničky, tak by bylo jedno jestli by to byly ony, nebo kniha. Jen se bojím, že bych se na ni pořádně nesoustředila. A prvně bych si taky musela tu audioknihu sehnat :D Ale opravdu povedený článek a skvělé nápady :)

  OdpovědětVymazat
 12. Já audioknihy poslouchám při: procházkách se psem, dělání domácích prací, dělání věcí na zahradě (v létě), v MHD. A je to skvělá výplň jinak prázdného času. Knihu bych číst nemohl, ale sluchátka v pohodě nasadím a "čtu" ušima :)

  OdpovědětVymazat
 13. Abych pravdu řekl, tak s audioknihami mám velký problém. Nedokáží se na poslech totiž soustředit při jakékoliv činnosti. Pravdou je, že je nedokážu vnímat ani když nic nedělám a začnu prostě myslet na něco jiného a najednou - co se to děje? Je mi prostě dáno zůstat u normálních knih.

  OdpovědětVymazat
 14. Já jsem také začátečník, co se audioknih týče. Zatím jsem zjistila, že u poslouchání nesmím vůbec nic dělat, jinak přestávám vnímat. Jakmile před sebou nemám text, na který bych se soustředila, tak mi ty věty nějak odplynou pryč a já pak zjistím, že nevím, co se děje. Nicméně cestuji do školy i na brigádu vlakem, takže tam jsem to vyzkoušela a přišlo mi to bezvadné. Vždycky jsem nesnášela, když jsem si vytáhla knížku a přistoupil někdo, kdo buď telefonoval celou cestu a já se tak nemohla soustředit, nebo si přisedli známí, kteří také celou cestu nezavřeli pusu. A v takových chvílích teď vytahuji sluchátka a zapínám audioknihu - nejsem rozčílená, že kvůli nim nemůžu číst a můžu se ponořit do příběhu a nikdo mě nevyruší :)
  Jinak do vany jedině fyzickou knihu, ještě nikdy se mi nestalo, že by mi spadla do vody, nebo že by se jinak namočila, takže je tam tahám pořád a můj táta si potom stěžuje, že blokuji koupelnu na celý večer..:D
  A s puzzlemi super nápad, dostala jsem od Ježíška 1000 dílků, bohužel už je mám složené, ale až příště zase nějaké dostanu, tak si u nich určitě budu poslouchat audioknihu! Vždycky to bylo totiž číst, nebo skládat, což je pro mě velmi těžké rozhodnutí :)

  OdpovědětVymazat
 15. Audioknihy poslouchám hned při několika z tebou zmíněných činností - při běhání/cvičení, uklízení (uklízím brigádně celý barák - činžák), při další brigádě (výroba chlebíčků a dalších mňamek), při vaření, uklízení a cestách :) Vlastně kdykoli si vrazím do uší sluchátka, je to spíš kvůli audioknize, hudbu jsem ze sluchátek neposlouchala už pěkně dlouho. Poslední dobou poslouchám pořád dokola jen audioknihy Harryho Pottera. Sice je znám tak trochu nazpaměť, ale ono se to nezdá a všech sedm dílů vydá na pěkných pár hodin a trvá mi to měsíce, něž se díky těm chvilkám poslouchání denně propracuju zase k jedničce. Vlastně jsem někdy tak odhadem před rokem začala čtyřkou a teď jsem teprve podruhé u pětky, takže...
  Jinou audioknihu, než svého notoricky známého Pottera jsem ještě nezkoušela, tak nevím, jak moc bych se soustředila na knihu, kterou neznám lépe, než své boty, ale uvažuji o Muži jménem Ove, nebo právě o Zmizelé :)
  Krásný článek, jako vždy :) Hrozně ráda se sem vracím, protože mi připadá, že každý tvůj článek je originál :) :)

  OdpovědětVymazat
 16. Já u audioknih usínám. :D Už od dětství a ani ve svých sedmnácti bez nich nejsem schopná usnout. Takže si děj moc neužiju. Případně ráda poslouchám, když jedu autem, ale zatím neřídím, to přijde až za půl roku a upřímně jsem zvědavá, jestli budu moct zároveň poslouchat a řídit. :D

  OdpovědětVymazat
 17. Pěkný článek, ale u hraní her, bych knihu poslouchat také nemohla, nedokázala bych se na ni soustředit.

  OdpovědětVymazat
 18. Skvělý článek! Já poslouchám audioknihy, když jsem nemocná. První den je mi většinou tak špatně, že nedokážu ani udržet knihu a mám horečky, ale druhý den jsem celkem v pořádku a třetí den bych mohla (teoreticky) jít do školy. Mívám třídenní absence :) No, každopádně ten první den vždycky jenom poslouchám audioknihy. A u tvoření (nebo ničení destrukčního deníku, pletení náramků a podobné kreativní tvorby) poslouchám audioknihy také. Je pravda, že jich doma nemáme moc, ale zase neuběhnou tak rychle jako cédéčko a jsou mnohem zábavnější :)

  OdpovědětVymazat
 19. Já poslouchám při žehlení :D
  Zatím mám naposlouchán Deník Anny Frankové, Netopýra od J. Nesba,... A mohu doporučit rozhlasové hry - ty také nejsou k zahození! ( třeba Nemesis- Jo Nesbo)

  OdpovědětVymazat
 20. Do audioknih bych se chtěla pustit. Ale zatím vůbec nevím, u čeho začít. Do které knihy se pustit. Myslím, že zkusím Harryho Pottera čteného Stephenem Fryem.

  OdpovědětVymazat
 21. Ahoj, máte nějaké tipy, kde shánět audioknihy? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba na portálu Audiolibrix.com.

   Vymazat
  2. Já mám dobré zkušenosti s audioteka.cz :)

   Vymazat

Těším se na váš komentář! :)