pondělí 9. března 2015

KRÁLOVNA TEARLINGU*

AUTOR: Erika Johansen
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Queen of the Tearling
SÉRIE: Královna Tearlingu
DÍL: 1/3
POČET STRAN: 432

Dlouho před vydáním Královny Tearlingu v originále se po internetu roznesla zpráva, že by si herečka Emma Watson, představitelka filmové Hermiony z Harryho Pottera, ráda zahrála hlavní roli. A kvůli tomu jsem si chtěla knihu přečíst. Autorka prvního dílu Erika Johansen plánuje ze série udělat trilogii a já se nemohu dočkat, až budu v ruce držet další díl.

Kelsea strávila celé dětství v lesích, kde ji skrývali adoptivní rodiče Carlin a Barty. Ti malou dívku vychovávali k tomu, aby jednoho dne zbavila vlády svého strýce a stala se právoplatnou královnou Tearlingu. Když je Kelsee devatenáct, Královnina garda přichází pro budoucí vládkyni a musí se pokusit udržet dívku naživu alespoň do té doby, než bude korunována. Přestože Kelsea ležela několik let v knihách, teorie je samozřejmě něco jiného než praxe, a právě teď se ukáže, jestli je dostatečně připravená vládnout tisícům lidí a schopná udržet si vládu, aniž by jí někdo sťal hlavu.

Kelsea není jako královny v jiných příbězích. Vládnout musí zcela sama, z její rodiny zbyl pouze obtloustlý strýc zajímající se jen o svůj blahobyt. Zbytek Kelseiny rodiny zastírá tajemství. Dívka neví, kdo je její otec, svou matku nikdy nepoznala a nikdo jí o ní nechce nic prozradit. Kelsea byla vychována tvrdě, skromnost jí není cizí, má v sobě jen špetku ženskosti a nezdědila krásu svých předků. Stále se v ní ještě mísí dětskost a naivita, ale není přehnaně důvěřivá. Drzost, bystrost a chytrost z ní dělají líbivou hrdinku pro čtenáře, ale většina postav v knize ji chce zabít. Kelsea svůj úděl přijímá bez radosti či odporu a ví, že podstupuje riziko, když se vůbec pokouší trůn získat.

Královna Tearlingu se soustředí čistě na příběh Kelsey. Ona je hlavní vypravěčkou, ale některé krátké části si čtenář přečte pohledem méně důležitých postav. Vidí tak, co se chystá, zatímco Kelsee nezbývá nic jiného než čekat v relativním bezpečí paláce. Sleduje snahu dívky dostat se k moci a její první dny na trůně. Autorka vedle politiky však popisuje i krátké krvavé scény, ve kterých je Kelsea často zraněna a sama brání svůj život. Skupina gardistů se naštěstí neustále pohybuje kolem ní a udělají všechno pro to, aby cizí dívku udrželi na trůnu. Vztah mezi Kelseou a její gardou se nese v příjemném uvolněném duchu a přináší spoustu vtipných scén, které rozbíjejí jinak vážný příběh. 

Místy pomalé vyprávění se stává příjemným úvodem do nového světa. Z popisů v knize dýchá klasický středověk, ale Erika Johansen využívá moderní prvky, které naznačují, že se příběh odehrává v blíže neurčené budoucnosti. Tearling určitě ukrývá bohatou historii, ale o zemi jako takové se čtenář dozví jen detaily zmíněné jakoby omylem. Hrozbu pro Tearling představuje Rudá královna z vedlejší země Mortmesne, která ovládá magické síly a je neporazitelná. Také tahle linie však zatím zůstává spíše v pozadí.

Královna Tearlingu je příjemný fantasy příběh, který možná nepřináší nic nového, čtenáře však pohltí svým detailně propracovaným novým světem a sympatickými postavami. Pokud v tomhle stylu budou pokračovat i zbývající dva díly, mohlo by v budoucnu jít o něco velkolepého.

*Recenzi jsem napsala pro web Děti noci.

8 komentářů:

 1. Knížka mi leží na poličce, tak uvidíme, kdy se k ní dostanu. :) Tvoje recenze se mi mc líbila, přišlo mi, že je úplně profesionálně zpracovaná, to mám ráda. :) Ještě jednou díky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já děkuju! Recenze tak trochu profesionálně zpracovaná je, protože původně šla na web Děti noci a předtím prošla korekcí :)

   Vymazat
  2. Jé, to je super, že ti někdo dá takovou odbornou zpětnou vazbu k článku - člověka to může docela posouvat, ne? =)

   Jinak jsem ji Královnu přidala do seznamu ke čtení. Není to možná na první pohled můj oblíbený žánr, ale zní to dobře.

   Vymazat
  3. Je to právě super a já si myslím, že mi to dost dalo (když se podívám na recenze před rokem a teď, tak osobně vidím docela rozdíl) :)
   Já osobně knize příliš nedávala, možná proto jsem z ní nakonec tak nadšená! :)

   Vymazat
 2. Tak já se na to asi podívám, až budu konečně moci číst to, co sama číst chci. Prostě z toho na mě dýchá podobná atmosféra jako u Throne of Glass, což se mi v podstatě líbilo, takže by možná mohlo i tohle. Plus se celkově plánuji trochu více podívat na podobně laděné knížky, tak proč ji na seznam nezařadit též? Jsem tedy zvědavá, co na ni povím, no. :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si jí někdy přečti, tvůj názor by mě zrovna zajímal! :)

   Vymazat
 3. Pět hvězdiček? :-O Páni, to tě to vážně muselo sebrat :D Mně se moc líbila, těším se na další díl!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No sebralo! Teď se nemůžu dočkat pokračování! :D

   Vymazat

Těším se na váš komentář! :)