pátek 25. září 2015

PERCY JACKSON: POSLEDNÍ Z BOHŮ*

AUTOR: Rick Riordan
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Last Olympian
SÉRIE: Percy Jackson a Olympané
DÍL: 5/5
POČET STRAN: 408

RECENZE MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY Z PŘEDCHOZÍCH DÍLŮ!

Velké proroctví bude brzy naplněno. Kronos připravuje svůj finální útok, kterým má ovládnout celou horu Olymp. Je jen na bozích a jejich polobožských dětech, aby spojili síly, postavili se Kronovi tváří v tvář a ubránili vše, co doposud budovali. 

Percy se ještě před velkou bitvou vydává na Kronovu loď. Jeho plán je vyhodit ji do povětří a v tom mu má pomoci kamarád Beckendorf. Kronos má však špehy i mezi dětmi v Táboře polokrevných, proto útok očekává. Zraněný Percy se probouzí v Poseidonově paláci, a přestože by chtěl bojovat po otcově boku, bůh moře ho posílá vyslechnout celé osudové proroctví.

zdroj
Percy je po vyslechnutí otřesné věštby rozhodnutý zachránit Olymp a své polobožské přátele za každou cenu. Slabosti hlavního hrdiny se pomalu mění v přednosti potřebné především v bitvě proti Kronovi. Už to není ten malý kluk, kterému musí být všechno vysvětlováno. Percymu možná trvalo pět let, než se v novém světě zorientoval, nakonec se mu to však podařilo.

Přestože jsou předchozí díly napěchované akcí, v poslední knize se na nic nečeká a jde už skutečně o krk. Rick Riordan dokonce bez mrknutí oka promarní pár životů, čímž ukazuje, že tenhle příběh není pohádka. Já sama se občas ztrácím v detailních popisech bitev, ať jde o jakoukoliv knihu, ale v téhle sérii ne. Autor poměrně jednoduše popsat cokoliv, tak, aby to pochopili i mladší čtenáři, pro něž je pětidílná série určena. 

Podobně jako předchozí knihy se i Poslední z bohů dá přečíst během jednoho dne. To pouze potvrzuje, že Rick Riordan umí neuvěřitelně čtivě psát a dokáže zatáhnout čtenáře jakéhokoliv věku do svého promyšleného světa. Pátý díl povedeně uzavírá příběh Percyho Jacksona a zároveň hezky upozorňuje na navazující sérii Bohové Olympu, kde se sice objeví nový hlavní hrdina, ale Percy a jeho přátelé budou v novém příběhu také hrát roli. S oblíbenými hrdiny se tedy naštěstí ještě neloučíme a můžeme dál číst o jejich osudech.

*Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

2 komentáře:

  1. Tyto knihy s mytologií mám moc ráda, a v Bozích Olympu nemám Percy až tak malou roli :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Vždyť já netvrdím, že tam bude mít jen malou roli :)

      Vymazat

Těším se na váš komentář! :)