středa 28. října 2015

MAGISTERIUM: ŽELEZNÁ ZKOUŠKA*

AUTOR: Holly Black, Cassandra Clare
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Magisterium: The Iron Trial
SÉRIE: Magisterium
DÍL: 1/5
POČET STRAN: 312

Na spojení Cassandry Clare s Holly Black jsem se velice těšila. Nedokážu si vůbec představit, jak taková spolupráce několika autorů na jednom příběhu může fungovat, nicméně v tomto případě vznikl povedený začátek série, která mi sice silně připomíná Harryho Pottera, ale nemůžu se dočkat pokračování. 

Otec Callumovi vždycky říkal, že se nemá zaplétat s magií. Odrazoval ho od kouzelné školy Magisteria a naléhal na chlapce, aby přijímací zkoušky co nejvíce pokazil. Přestože je Callum pokazil, do školy byl vybrán a přes odpor otce do ní nastoupil. Skrývá se na školních chodbách skutečně takové nebezpečí, jak mu celý život otec tvrdil?

Callum Hunt a stovky dalších lidí v sobě mají ukrytou magii. Jejich síla by mohla být nebezpečná, kdyby ji neuměli ovládat. A právě proto existuje Magisterium. To vypisuje zkoušky, ve kterých se prokáže, kdo do školy patří. Na základě výsledků si mistři vybírají nové žáky a v průběhu několika let je učí používat magii. Z nevysvětlitelného důvodu byl vybrán i Callum. Ten u zkoušky skončil poslední, přesto se mistr Rufus rozhodl, že ho bude trénovat. 

Call stál ve společnosti vždycky trochu na okraji. Nemá žádné kamarády a život mu ztrpčuje zničená noha, která ho zlobí již od malička. Do Magisteria odchází nerad, ve škole se cítí jako ve vězení a ve všem vidí nebezpečí. Jak by taky ne, když přesně takhle mu ji otec popsal. Plánuje ze školy utéct, ale ztratil by tím nové kamarády a možnost naučit se ovládat magii. 

zdroj
Callum se snadno dostává do problémů, protože je neposlušný a drzý. Jeho noví přátelé, Aaron a Tamara, se však nebojí za svého kamaráda postavit. Přes poněkud chladný začátek se mezi nimi brzy formuje silné pouto. Přátelský Aaron dokáže vyjít snad s každým a Tamara zase o magickém světě kdeco ví. Všichni tři se učí u stejného mistra, a i když jsou povahově odlišní, skvěle se doplňují.

V chodbách podzemní školy s jedním východem se člověk snadno ztratí. O zvláštní místnosti a tajemná zákoutí tu není nouze. Nebezpečí pro všechny kouzelníky představuje Nepřítel smrti, se kterým byla po válce uzavřena křehká smlouva. Kdokoliv ze studentů by mohl být vyvolený, aby proti Nepříteli v budoucnosti bojoval. Při čtení může mít čtenář trochu pocit, že se přenesl do světa Harryho Pottera, přesto nemůže být pochyb o tom, že Železná zkouška je zbrusu nový příběh.

Cassandra Clare i Holly Black se ve světě fantasy pohybují již dlouho. Cassandra Clare slaví úspěchy se svojí sérii Nástroje smrti a Holly Black zase s Panenkou z kostí. Obě autorky přinesly do série kousek sebe a vytvořily čtivý příběh protkaný magií a nečekanými zvraty. Železná zkouška je pouhý začátek připravované pětidílné série. Druhý díl, Měděná rukavice, vychází v českém překladu v prosinci. 

*Recenzi jsem napsala pro web DĚTI NOCI.

4 komentáře:

 1. Skvělá recenze! Já jsem se ke knížce pořád nedostala, i když ji plánuju od té doby, co vyšla. Snad v příštím roce :D

  OdpovědětVymazat
 2. Mě se kniha líbila ale budu si muset osvěžit, o čem vlastně byla. Je to taková oddechovka...Ale myslím, že další díly budou mnohem více akční.

  OdpovědětVymazat
 3. Na tuhle knihu si už dlouho brousím zuby, jsem fakt zvědavá :-). Pěkná recenze!

  OdpovědětVymazat
 4. Někdy si knihu určitě přečtu, nejprve se ale pustím do Města nebeského ohně, ke kterému jsem se od Cassandy Clare ještě nedostala. :D

  OdpovědětVymazat

Těším se na váš komentář! :)